swistak w tatrzanskim parku narodowym

Z wizytą wśród zwierząt – czyli fauna Tatrzańskiego Parku Narodowego

Położone w województwie małopolskim malownicze Zakopane znane jest wszystkim ze względu na piękne górskie krajobrazy. Jednak nie tylko ukształtowanie terenu jest istotnym walorem turystycznym tego regionu. Także fauna i flora tej słynnej miejscowości zasługują na uwagę wszystkich przyjezdnych. Czymże bowiem byłoby Zakopane bez tworzącej go przyrody, która zapiera dech w piersiach u niejednego urlopowicza.

Dzisiaj z chęcią przedstawimy Wam najpopularniejsze zwierzęta, jakie możecie znaleźć w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Żywy symbol Tatr, czyli kozica

Kozica nieodmiennie kojarzy nam się z wolnością i uwielbieniem górskich terenów. Inspirowała nie tylko skłonnych do polowań na nią myśliwych, lecz również artystów wykorzystujących jej wizerunek przy tworzeniu malowideł oraz rzeźb. Obecnie zwierzę to stanowi godło polskiego TPN oraz słowackiego TANAP oraz objęte jest rygorystyczną ochroną.
Kozica tatrzańska swym kształtem i wielkością podobna jest do kozy domowej. To stworzenie niezwykle towarzyskie i żyjące w stadach. Wszystkim miłośnikom przyrody, chcącym podziwiać kozice, polecamy zaopatrzenie się w lornetkę, dzięki czemu będziecie mogli obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku bez ich płoszenia.

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka…

Lubiące wygrzewać się w słońcu świstaki, to zwierzęta o masywnej i zaokrąglonej sylwetce. Żyją one w rodzinach lub koloniach, składających się z pary rodzicielskiej oraz młodych z dwóch ostatnich miotów.
Na przełomie września i października wszystkie świstaki zapadają w sen zimowy. Co ciekawe ich temperatura obniża się z 36 stopni Celsjusza do około 8-10 stopni. Na wiosnę, już po zakończeniu hibernacji masa tych uroczych stworzonek, jest mniejsza nawet o dwie trzecie ciężaru ich ciała.

Prawie jak Hedwiga z Harrego Pottera, czyli słów kilka o sowach

Jaskrawożółte lub pomarańczowe tęczówki zwróconych w przód oczu, nadają tym drapieżnym ptakom wyraz ludzkiej twarzy. Wbrew powszechnemu mitowi, ptaki te widzą bardzo dobrze w dzień. Mają także świetnie wykształcony słuch, dzięki czemu są w stanie usłyszeć pisk myszy w trawie, lecąc nawet kilka metrów nad ziemią.
Większość gatunków sów w Polsce jest zagrożona, a na czerwonej księdze zwierząt znajdują się: uszatka błotna, sóweczka, puchacz, włochatka oraz puszczyk uralski.

Stary niedźwiedź mocno śpi…

Bez wątpienia wielu ludzi może mu pozazdrościć sprawności fizycznej. Ponad trzysta pięćdziesiąt kilogramów żywej wagi nie przeszkadza mu bowiem w bieganiu, pływaniu, skakaniu oraz wspinaniu się na drzewa i skały. Charakteryzuje się doskonałym słuchem oraz węchem, dzięki czemu z łatwością wyniucha nawet pozostawione przez Was papierki po cukierkach.
Niestety cukierki to nie jego ulubione pożywienie, gdyż niedźwiedzie brunatne z łatwością zabijają oraz zjadają zarówno te mniejsze, jak i większe zwierzęta. Mrówki, dziki, jelenie, a nawet żubry – oto zwierzęta, które mogą paść ofiarą tych groźnych drapieżników.