Jaskinie w Tatrach


Jaskinie w Tatrach

Jaskinie w Tatrach

Wielu z nas myśli, że wyprawa do jaskini nie jest w zasięgu naszej ręki. Czytamy w książkach historie o podróżach do wnętrza ziemia i wydaje nam się to intrygujące, jednak całkowicie niemożliwe. W rzeczywistości jednak polskie Tatry umożliwiają nam odbycie takiej podróży o własnych siłach w bezpiecznych warunkach. Warto dowiedzieć się, gdzie możemy się wybrać i co możemy zobaczyć, odwiedzając Zimową Stolicę Polski.

Jeśli wybieramy się na dłuższy na Podhale na dłuższy urlop, warto sprawić, by tym razem był on nieco inny niż dotychczasowe. W polskich Tatrach znajduje się prawie 500 jaskiń. Dla turystów dostępnych jest jedynie 6, jednak i tak są one interesujące dla osób o speleologicznych fascynacjach. Do wszystkich z nich możemy dotrzeć bardzo łatwo, jeśli wynajęliśmy apartament w Zakopanem.

Tatry to góry pochodzenia alpejskiego, a jaskinie, które w nich powstały zostały wyżłobione przez wodę, która dostała się do środka skał przez szczeliny. Największego ich zagęszczenie znajduje się w masywie Czerwonych Wierchów, ale pojawiają się również bardzo często na zboczach doliny, np. Doliny Kościeliskiej.

 

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna

Jaskinie odkryto jeszcze przed II wojną światową i od tego czasu jest jedną z największych atrakcji Doliny Kościeliskiej. Zwiedzający od lat 50. zeszłego stulecia mogą przejść 450 metrów korytarzy. W jaskini możemy zaobserwować Stalagmity, rzeźby krasowe, a także jeziorko.

 

Jaskinia Wodna pod Pisaną

Nazwa tej jaskini nie jest przypadkowa, ponieważ znajduje się w niej sporo wody. Należy więc odpowiednio przygotować się do jej eksploracji. Jest to kolejna jaskinia w Dolinie Kościeliskiej, która już od dawna jest dostępna dla turystów.

 

Jaskinia Raptawicka i Jaskinia Mylna

Jaskinie w Tatrach

To bardzo ciekawy przykład jaskini, która składa się z dwóch komór. Ma zaledwie 140 metrów długości, jednak turyści doceniają jej walory. W pobliżu znajduje się również Jaskinia Mylna, która swoją nazwę zawdzięcza krętym korytarzom, w których łatwo się zagubić. Jest natomiast znacznie dłuższa niż Jaskinia Raptawicka, ponieważ jej długość wynosi 1300 metrów, jednak w ogólnym dostępie znajduje się jedynie 300 metrów. Jako ciekawostkę warto dodać, że uważa się, że była do jedna z kryjówek legendarnego Janosika. Jest to więc gratka dla wszystkich fanów legendy, jak i serialu.

 

Jaskinia Wielka Śnieżna

Jaskienie w Tatrach 3

To jedna z największych i jednocześnie najbardziej tajemniczych jaskiń w Polsce, która przyciąga śmiałków z całego kraju. Jest właściwie systemem komór, którego łączna długość wynosi ponad 20 kilometrów. Co roku odkrywa się tu nowe korytarze. Na pewno jednak jest to wyprawa dla osób z doświadczeniem, które posiadają sprzęt i są w dobrej kondycji. Na pewno jednak przejście chociażby krótkiego fragmentu tej jaskini będzie niezapomnianych przeżyciem, o którym będziemy jeszcze przez długie lata opowiadać swoim znajomym.