Spacer po Dolinie Roztoki


Spacer po dolinie Roztoki

Spacer po Dolinie Roztoki

Tatrzański, surowy krajobraz zachwyca turystów od wielu lat. Szczególną popularnością cieszą się doliny, które pozwalają niemal wszystkim na bezpieczną wędrówkę. Mnóstwo osób jako główną atrakcję takich wycieczek wskazuje wodospady. Jeśli jesteście pasjonatami tego rodzaju atrakcji, to na pewno spodoba Wam się malownicza Dolina Roztoki, która jest nie tylko świetnym pomysłem na krótką wyprawę, ale także świetną bazą wypadową na okoliczne góry.

Trasa

Dolina roztoki szczyt

Dolina Roztoki to przedłużenie Doliny Pięciu Stawów. Całość trasy rozciągnięta jest pomiędzy dwoma największymi i najpiękniejszymi wodospadami w Polsce: Wodogrzmotami Mickiewicza i Siklawą. Całość trasy ma zaledwie 4,5 kilometra, wiec na pewno każdy będzie ją w stanie pokonać. Jeśli więc wynajmujemy apartament w Zakopanem, to na pewno jesteśmy w stanie wygospodarować nieco czasu, by odwiedzić tę jedną z popularniejszych dolin tatrzańskich. Na pewno jest to świetny pomysł na rodzinną wyprawę.

dolina roztoki

Pasjonaci przyrody mogą tu obserwować jak roślinność zmienia się wraz ze zmianą wysokości. Najpierw obserwujemy lasy świerkowe, następnie bory, a najwyżej limbę i modrzew. Spacerując dnem doliny natkniemy się na kosodrzewinę i jarzębinę. Na szacunek zasługuje na pewno fakt, że większość drzew ma kilkaset lat – niektóre przekraczają nawet 400. Również fauna jest w tym miejscu niezwykle interesująca, ponieważ zobaczyć można tu takie gatunki chronione jak jelenie, kozice czy niedźwiedzie. Nie wolno ich jednak dokarmiać, ponieważ może być to niebezpieczne.

Który szlak wybrać?

Dolina Roztoki szlak

Do wyboru mamy szlak zielony i czarny. Ten pierwszy jest znacznie prostszy i prowadzi bardzo szeroką drogą. Jego średni czas to półtorej godziny. Szlak zaczyna się przy Końskim Żlebie. Czarny jest natomiast znacznie trudniejszy i na pewno nie jest polecany osobom z mniejszą kondycją. Zaczyna się on za Niżą Kopą. Jesteśmy w stanie go ukończyć w ciągu 40 minut i dotrzeć do schroniska w Dolinie Roztoki.

Schronisko w Dolinie Roztoki

Warto rozważyć zatrzymanie się choć na chwilę w Schronisku Roztoka. Znajduje się ono w pobliżu Wodogrzmotów Mickiewicza. Wiele osób wybiera je jako punkt początkowy wyprawy na Rysy czy po prostu Morskie Oko. Można również stąd wyruszyć w kierunku Doliny Pięciu Stawów. Schronisko nosi bardzo adekwatne imię Wincentego Pola, żyjącego w XIX wieku geografa i poety. Aby trafić do schroniska należy wyruszyć zielonym szlakiem od Wodogrzmotów Mickiewicza. Na miejsce dotrzemy już po 25 minutach.

Zaleca się, by wybrać to schronisko, jeśli mamy ochotę zwiedzić ten fragment Tatr.Na pewno flora i fauna nas nie zawiodą. Obejrzenie na żywo wodospadów, zagrożonych gatunków zwierząt czy trzystuletnich drzew na pewno stanie się wspomnieniem, które na długo zapadnie w naszej pamięci.