Kościeliska i Krzeptówki - spacer po Zakopanem


Kościelisko i Krzeptówki - spacer po Zakpaenm

Kościeliska i Krzeptówki – spacer po Zakopanem

Jeśli chcemy poznać Zakopane, wystarczy wybrać się na spacer po najstarszych ulicach tego miasta, czyli po Kościelskiej i Krzeptówki. Są to ulice, przy których powstawały najważniejsze obiekty dla historii miasta. Z początkiem XIX wybudowano tu kościół, cmentarz, sklep, karczmę i hotel. W tamtym czasie to właśnie to miejsce pełniło funkcję centru miasta.

 

Kościelska

Stary Kościół i Cmentarz

koscielisko-i-krzeptowki-cmentarz

Na ulicy Kościelskiej warto odwiedzić Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Oba obiekty pochodzą z połowy XIX wieku. Interesujące jest przede wszystkim fakt, że w tym miejscu chowane były osoby zasłużone dla miasta i regionu. Odnaleźć tu możemy między innymi groby artystów, takich Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Kornel Makuszyński. Jeśli więc wynajęliśmy apartament w centrum Zakopanego, to tam powinniśmy skierować swoje pierwsze kroki.

 

Karczma u Wnuka

Jeśli zgłodniejemy, to warto zjeść w miejscu, które obrosło już legendą, czyli w Karczmie u wnuka. Budynek również pochodzi z XIX wieku i został zbudowany przez Józefa Krzeptowskiego. Początkowo mieściła się tu karczma i sklep, a także bibliotek i czytelnia gazet. Ciekawostką jest również to, że znajdowało się tu kasyno. Na początku XX wieku Jan Wnuk założył do restaurację, która działa tu po dziś dzień. Spożywanie posiłku będzie szczególnie przyjemne po godzinie 18, ponieważ można wtedy również wysłuchać muzyki w wykonani orkiestry.

 

Willa Koliba

Kościelisko i Krzptówki - willa

To chata zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicz, która stała się siedzibą filii Muzeum Zakopiańskiego. Jest to głównie oddział etnograficzny, ponieważ znajdują się tu dawne meble i sprzęty domowe, dzięki którym możemy poznać kulturę i życie dawnych mieszkańców regionu.Można tu również zobaczyć trzy obrazy Jacka Malczewskiego

Krzeptówki

 

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

Kościelisko i Krzeptówki - spacer po Zakpaenm

Dla pielgrzymów bardzo interesującym miejscem do odwiedzenia na pewno będzie Sanktuarium na Krzeptówkach. Stało się ono miejscem kultu, kiedy Stefan Wyszyński umieścił tu figurkę Matki Boskiej z Fatimy. Przed budynkiem znajduj się również pomnik Jana Pawła II i kopia krzyża z Giewontu.

 

Chata Sabały

W tej chacie urodził się Jan Krzeptowskiego, który później został nazwany Sabałą. Była to postać szczególnie zasłużona dla regionu. Obecnie chata jest własnością prywatną, jednak funkcjonuje ona jako małe muzeum i jest udostępniona do zwiedzania. W środku można oglądać sprzęty, które były własnością Sabały. Warto tu zaglądnąć, ponieważ budynek jest przykładem najstarszego budownictwa zakopiańskiego.

Wybierając się na spacer po tych dwóch ulicach na pewno spędzimy czas przyjemnie i pożytecznie. Zawsze warto poznać historię miejsca, do którego się wybieramy, żeby nasze zwiedzanie było pełniejsze.