Dolina Chochołowska - najdłuższa dolina w Tatrach


Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska – najdłuższa dolina w Tatrach

Jeśli niekoniecznie jesteśmy pasjonatami wchodzenia pod strome góry, możemy wybrać się na wyprawę do Doliny Chochołowskiej. Jest to najdłuższa tego typu trasa w polskich Tatrach i liczy sobie 10 kilometrów. Wybierając ten sposób rekreacji na pewno zobaczymy równie malownicze tereny, co w Dolinie Kościeliskiej, a dodatkowo będziemy mogli zobaczyć tradycyjne wypasanie owiec, ponieważ górale zatrzymali prawo do wykorzystywania tych ziem. Skupmy się na tym jak dotrzeć w to miejsce i co warto tutaj zobaczyć.Aby móc oglądać cieszyć się spacerem i oglądać wszystkie walory Doliny Chochołowskiej, należy dojechać do Siwej Polany. Jeśli nie posiadamy własnego samochodu, z łatwością dotrzemy tam prywatnymi busami  zlokalizowanymi blisko apartamentów w centrum Zakopanego, które wyruszają zaraz po tym, jak zbierze się odpowiednia grupka turystów. Sama Dolina ma 10 kilometrów, więc na pewno część osób nie będzie skoro do przejścia jej w całości na własnych nogach. Z myślą o nich stworzono tu wypożyczalnie rowerów. Za parę złotych można pokonać tę trasę w ten sposób. Dodatkowo warto zauważyć, że na szlaku znajdują się trzy punkty tej wypożyczalni, dzięki czemu zyskujemy pewną elastyczność, ponieważ w każdym z tych punktów może oddać lub wynająć rower. Jeśli więc w trakcie drogi braknie nam sił, możemy skorzystać z tego udogodnienia.

Dolina Chochołowska 2

Trasa

Z początku poruszamy się po asfalcie i możemy obserwować okoliczne bacówki. Na szczęście dość szybko nasz szlak zamienia się w drogę kamienistą obok której płynie potok Chochołowski. Na Polanie Chochołowskiej będziemy mogli odpocząć w schronisku. Ostatni etap wędrówki prowadzi kocimi łbami i prowadzi do schroniska. Jeśli chcemy pokonać trasę na własnych nogach, to zajmie nam ona około 2,5 godziny. Jeśli zdecydujemy się natomiast na przejazd rowerem, to na pewno uda nam się ukończyć trasę w ciągu godziny.

Dolina Chochołowska 3

Schronisko i Kapliczka

W schronisku w Dolinie Chochołowskiej możemy przenocować, zjeść smaczny, regionalny posiłek i wyruszyć w dalszą trasę w okoliczne góry. Sam budynek jest dość spory i poza sezonem na pewno zawsze znajdzie się tu dla nas miejsce. W lecie natomiast warto zdecydowanie zatroszczyć się o wcześniejszą rezerwację. Ciekawostką natomiast jest kapliczka, która znajduje się kilkaset metrów. Docenią ją na pewno fani serialu „Janosik”, ponieważ została ona zbudowana specjalnie po to, by stać się miejscem akcji dla tego serialu. Obecnie odprawiane są w niej msze, więc bardziej religijni turyści będę mogli skorzystać z udziału w nabożeństwie.

Bardzo ciekawą alternatywą dla osób, którym całkowicie braknie sił na przejście tej trasy na własnych nogach jest możliwość przejazdu dorożką w trakcie lata lub saniami w zimie. Jedno jest pewne. Jest to jedna z najbardziej urokliwych dolin w polskich tatrach, która pozwala na oglądnięcie nie tylko surowych skał, lecz również tradycyjnej pracy górali przy wypasaniu owiec.

Dolina Chochołowska 4