Kultura Zakopanego


Kultura Zakopanego

Kultura Zakopanego

Należy zacząć od tego, że tereny dzisiejszego Zakopanego nie zawsze były postrzegano jako region uzdrowiskowy. Niskie temperatury, kiepskiej jakości gleba, a także bliskość gór sprawiały, że doświadczenie głodu było standardem. Osadnictwo dawniej nie było więc tu zbyt liczne. Przyjrzyjmy się lepiej historii i kulturze miasta, które nazywamy zimową stolicą Polski.

Pierwsi osadnicy

Osadnicy pojawili się w wieku XII. Była to nieliczna grupa z Małopolski. Dwa wieki później ludność zaczęła się pojawiać z kierunku niemieckiego. Przybyli tu również pasterze wołoscy, co doprowadziło do prawdziwego zderzania się kultur. Ich przybycie miało ogromny wpływ na całą resztę osadnictwa, ponieważ zaszczepili wśród miejscowej ludności zwyczaj migracyjnego wypasania owiec, który jest bardzo charakterystyczny dla krajobrazu dzisiejszego Zakopanego i okolic.

Kultura Zakopanego 2

Folklor

Jeśli wynajmujemy apartament w Zakopanem, to w dalszym ciągu jesteśmy w stanie dostrzec tradycyjne elementy folkloru, który nie zmienił się od lat. Poza wypasaniem owiec na pewno trzeba do niego zaliczyć cały „przemysł” przetwórcze mleka, czyli tradycyjne oscypki, które niemal każdy z nas przywozi jako pamiątkę z Zakopanego.

Kultura Zakopanego 4

Popularność

Wielkie zasługi dla popularyzacji Podhala miał Tytus Chałubiński. Był również założycielem Towarzystwa Tatrzańskiego. W późniejszym czasie wielu artystów przybywało tu po to, by odpocząć i szukać natchnienia. Stanisław Witkiewicz osiedlił się tu na stałe i zaprojektował wiele budynków, które zdobią miasto po dziś dzień. Do dzieł artysty zaliczyć można między innymi Kaplicę na Jaszczurówce czy willę Koliba, która jest współcześnie filią Muzeum Tatrzańskiego.

Kultura Zakopanego 5

Muzeum na Harendzie

Wśród licznych pozostałości po znanych artystach należy wymienić willę na Harendzie, w której przebywał Jan Kasprowicz. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym można obejrzeć liczne pamiątki po poecie.

Willa Atma

Równie zasłużoną postacią dla Zakopanego był Karol Szymanowski. Jego willa została zbudowana pod koniec XIX wieku. W latach 70. zostało tu natomiast otworzone muzeum jego imienia. Można tu zobaczyć pamiątki po kompozytorze, a także posłuchać jego muzyki. Na uwagę zasługuję również konkursy muzyki klasycznej, które odbywają się tu co pewien czas.

Teatr i Galerie

Każda osoba, która odwiedzi Zakopanego i ma chwilę wolnego czasu, powinna odwiedzić Teatr im. Witkacego w Zakopanem. Słynie on z nowatorskich przedstawień klasycznych twórców, takich jak Dostojewski, Szekspir czy właśnie Witkacy. Miłośnicy sztuki mogą również odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej, a także słynną Galerię Władysława Hasiora.

Warto poznać kulturę Zakopanego w przerwie od górskich wędrówek, by nieco lepiej poczuć region i zrozumieć klimat tego miejsca.