Spacer po Krupówkach


Spacer po Krupówkach

Spacer po Krupówkach

Zakopane, to nie tylko góry, ale też miasto pełne tajemnic i historii. W czasie urlopu warto przeznaczyć nieco czasu, by poznać okolicę i zobaczyć ciekawe dzielnice tego miasto. Każdy, kto choć raz odwiedził zimową stolicę Polski, spaceruje po Krupówkach, które są swoistym centrum handlowym i kulturalnym. Warto poznać kilka najważniejszych obiektów, które są zlokalizowane w tym miejscu. Taki spacer na pewno idealnie sprawdzi się jako forma odpoczynku od górskich wycieczek.

Jeśli wynajęliśmy apartament w centrum Zakopanego, to może udać się na ciekawy spacer najważniejszą ulicą tego miasta, czyli Krupówkami, odwiedzając po drodze wiele ciekawych miejsc. Możemy nie zdawać sobie sprawy, ale niemal każdy budynek w tym miejscu wiążę się w istotny sposób z historią regionu. W czasie tego krótkiego spaceru możemy również zrobić sobie krótką przerwę na smaczny posiłek.

Spacer po Krupówkach 2

O Krupówkach

Turyści uwielbiają spędzać tu czas, kupując pamiątki i spożywając najsmaczniejsze przysmaki kuchni góralskiej. Można tu również zobaczyć najstarsze zakopiańskie hotele. Ulica powstała już w XIX wieku nad potokiem Foluszowym. Od wielu lat odbywają się tu różne festiwale folklorystyczne, które przyciągają ludzi z całego kraju. Ulica ma nieco ponad kilometr i spacerując po niej można zobaczyć bardzo długie schody, które prowadzą nas do pierwszej atrakcji.

Spacer po Krupówkach 3

Kościół św. Rodziny

Wiele osób traktuje zielony dach tego kościoła jako punkt orientacyjny, dzięki któremu zawsze można się odnaleźć w Zakopanem. Budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku. Na uwagę zasługuję przede wszystkim fakt, że Stanisław Witkiewicz zaprojektował Kaplicę św. Jana Chrzciciela.Warto więc na chwilę wejść do środka i obejrzeć wszystkie zdobienia wewnątrz. Ciekawostką jest na pewną piec kaflowy, który znajduje się wewnątrz.

Muzeum Tatrzańskie

Na trasie naszej wędrówki znajduje się Muzeum Tatrzańskie. Odnajdźcie koniecznie numer 10 na ulicy Krupówki. Waszą uwagę na pewno zwróci już sam budynek, który również został zaprojektowany przez Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Wewnątrz możemy zobaczyć jak wyglądała dawniej chata góralka, także życie mieszkańców regionu. Kiedy obejrzycie już wszystkie eksponaty, obejdźcie budynek dookoła, ponieważ za nim znajduje się Górski Ogród Botaniczny.

Morskie oko

Oczy Was nie mylą, Morskie oko znajduje się również na Krupówkach i jest jednym z jej największych symbolów. W tym budynku zlokalizowany jest jeden z najstarszych hoteli w Zakopanem, który zostały wybudowany w miejsce spalonej pracowni Stanisława Witkiewicza. W tym miejscu znajduje się obecnie kawiarnia. Na pewno łatwo znajdziecie to miejsce, dzięki charakterystycznemu neonowi.

Jeśli starczy Wam sił, możecie również wyruszyć dalej w kierunku Kuźnic, przemysłowej dzielnicy Zakopanego, gdzie znajdowały się huty i kuźnie z początku zeszłego stulecia. Po drodze odkryjecie jeszcze wiele interesujących miejsc, do których nie docierają niedzielni turyści.