Muzea w Zakopanem, które koniecznie musisz odwiedzić


Atma Muzeum Szymanowskiego w Zakopanem

Muzea w Zakopanem, które koniecznie musisz odwiedzić

Przyznam szczerze, że nie przepadałam za muzeami. Oglądanie eksponatów traktowałam raczej jako karę, niż swego rodzaju nagrodę lub aby ująć to trafniej – rozrywkę. Człowiek jednak się starzeje, a tym samym dojrzewa do pewnych rzeczy i zaczyna rozumieć ich sens. Tak było i ze mną.

Muzeum to bowiem tak naprawdę świetny sposób na poznanie historii oraz kultury naszego narodu. Uczy nas obcowania z dziełami sztuki, a tym samym uwrażliwia i pogłębia poczucie estetyki. To umiejętność niezwykle cenna i warto ją wykształcić zwłaszcza w młodych ludziach, którzy potem będą mogli patrzeć na świat z o wiele szerszej perspektywy.

Także i zakopiańskie muzea są warte uwagi. Oprócz przebywania w niezwykle wygodnym apartamencie w zacisznej części Zakopanego, możemy się również pokusić o małe tête-à-tête ze strawą duchową, co z pewnością nam nie zaszkodzi, a może tylko ubogacić.

Przed Wami krótki przegląd tego co koniecznie musicie zobaczyć:

Muzeum Karola Szymanowskiego

Któż z nas choć raz nie słyszał o tym słynnym polskim kompozytorze. Jego muzeum mieści się w Atmie, czyli willi którą w latach 1930-1936 on sam wynajmował.

To tutaj możemy zapoznać się z podstawowymi informacjami o życiu i twórczości kompozytora, zobaczyć zachowane po nim rzeczy osobiste oraz podziwiać jego zrekonstruowaną pracownię.

W Atmie odbywają się także comiesięczne koncerty kameralne, co znacząco wpłynęło na ożywienie ruchu muzycznego w Zakopanem.

muzeum Szymanowskiego willa Atma w Zakopanem

Muzeum Jana Kasprowicza

Polski poeta, dramaturg, tłumacz oraz krytyk literacki. Przedstawiciel Młodej Polski. Tak, mam na myśli Jana Kasprowicza. Kasprowicz w zakopiańskiej Harendzie spędził niecałe trzy lata, jednak mimo postępującej choroby był niezwykle szczęśliwy.

Harenda jeszcze w latach międzywojennych za sprawą żony Marii, była ośrodkiem, który skupiał wokół siebie twórców z różnych dziedzin sztuki.

Warto również wiedzieć, że Kasprowicz został pochowany w specjalnym mauzoleum w pobliżu swojego ukochanego domu.

muzeum Kasprowicza Harenda w Zakopanem

Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – katownia Podhala

Owo muzeum to typowa gratka dla miłośników historii. To tutaj w czasie okupacji Niemcy urządzili siedzibę Gestapo, a więzienne cele zostały zaadaptowane z piwnic, które wchodziły w skład mieszczącego się tu niegdyś pensjonatu.

Przez „Palace” przeszło naprawdę sporo Polaków, jednak tym co napawa grozą jest fakt, iż tylko niewielki procent z nich wychodził na wolność. Trzymane tu osoby były zabijane i zakatowywane na śmierć, a część z nich kierowano także do obozów koncentracyjnych.

Muzeum Przyrodnicze TPN

Odchodząc od niewesołej tematyki, mamy i niespodziankę dla najmłodszych. W Muzeum TPN można znaleźć ciekawe wystawy, które z pewnością przyciągną uwagę Waszych latorośli.

kozica w Tatrach

Jedną z najnowszych jest wystawa objazdowa pt: „Kozica – żywy symbol Tatr”, organizowana z okazji 60-lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki niej maluchy będą miały okazję do zapoznania się ze zwyczajami, biologicznymi aspektami oraz charakterystycznymi cechami, tych uroczych zwierzątek.