Nieprzeliczone rzesze turystów wybierają się na wakacje, tylko po to aby poopalać się w słońcu przed wynajętym domkiem, zaliczyć wszystkie zabytki wymienione w przewodnikach lub też po prostu zwyczajnie pochodzić po górach – jak to bywa w przypadku Zakopanego. Jaki jednak jest w tym sens? Jeżeli każde miejsce ma swoją unikalną historię, a my już raz w roku zdecydowaliśmy się na wyściubienie swoich nosów z komfortowych i ciepłych domowych kryjówek, to być może warto zapoznać się z dziejami Zakopanego, w którym zamierzamy spędzić nasz urlop.
A przeszłość wyżej wymienionego miasta jest zdecydowanie barwna i bogata. Dzisiaj przedstawimy Wam początki tej osady oraz wyjaśnimy genezę nazwy. Do dzieła! Trochę wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodziło!
Pierwsi osadnicy oraz słów kilka o owiec wypasaniu
W rejon Zakopanego pierwsi mieszkańcy dotarli przypuszczalnie na przełomie XV i XVI wieku. W tamtym okresie powstały też pierwsze osady znajdujące się w północno-wschodniej części dzisiejszego miasta.
W tym samym czasie w okolicach Cichej Wody na kilka tygodni zatrzymywali się górale, którzy podążali na tatrzańskie hale wraz ze swoimi wiernymi owieczkami i przeczekiwali w tym miejscu okres, w którym górskie łąki były jeszcze obficie zasypane śniegiem.
Skąd wzięła się nazwa „Zakopane”? Dwie teorie
Przypuszczenia na ten temat są dwa. Pierwsze wyjątkowo ludowe wpasowujące się w klimat legend wszelakich. Drugie nieco bardziej podobające się naukowcom z uwagi na większy jego realizm. Czy któreś z nich jest prawdziwe? Zdecyduj sam Drogi Czytelniku.
1). Zasiali górale… – no właśnie, a co Ci górale zasiali? Niektórzy wierzą, że pasterz przebywający na południowym stoku Gubałówki, postanowił sprawdzić czy właśnie to miejsce nadaje się na stałą osadę, w której można zamieszkać na dłuższy czas. W tym celu obok swojego lichego i wątłego szałasu zakopał ziarenko owsa, a po powrocie z wypasania owiec, ujrzał że owo ziarno wydało zadziwiający plon.
I tak od zakopania ziarna…powstała nazwa Zakopane.
2). Bunt i ucieczka – wyobraźcie sobie rejony Poronina albo Ustupu. A do tego leśną polanę, którą od wykarczowania drzew nazywano Kopane. W tym miejscu zdecydowali się zamieszkać osadnicy. Niestety jak to w życiu bywa nie zawsze się zgadzali. Jeden z nich będący wyjątkowym awanturnikiem postanowił więc pójść dalej w swoją stronę. Gdy ktoś o niego pytał, cała reszta odpowiadała że poszedł „Za Kopane”…
A czy Ty wiesz kim byli przodkowie dzisiejszych górali?
Wbrew wszystkim spiskowym teoriom, górale są szczepem o polskich korzeniach etnicznych, wywodzącym się z północnych stron Małopolski. Największy wpływ na ukształtowanie się kultury duchowej i materialnej osadników, miały wędrówki wołoskie z XIV i XV wieku. I choć Wołosi nie dotarli na Podhale w większej liczbie, to ich tradycje oraz gospodarka, w której duże znaczenie miało sezonowo migrujące pasterstwo, na stałe zagościły w góralskiej obyczajowości.