Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że muzea niekoniecznie są ulubionych punktem w wakacyjnym planie wszystkich urlopowiczów. Po męczącym roku ciężkiej pracy każdy z nas woli raczej po prostu się odmóżdżyć, oddać rozrywkom wszelakim lub zażyć odrobiny aktywności fizycznej w postaci pozwalających spalić zbędne kilogramy wędrówek po górach.
Czasami warto może jednak wyłamać się z powszechnego schematu, nie ulegać stereotypowi klasycznego urlopowicza i zainteresować się nieco historią oraz kulturą danego regionu. Bez wątpienia nas to nie zuboży, lecz ubogaci. Co więcej, po powrocie z Zakopanego będziemy mogli uraczyć przyjaciół fascynującymi opowieściami „o tym czego to nie widzieliśmy”, zamiast kolejny raz narzekać na to, że z powodu nadmiernego opalania zaczęła nam schodzić skóra z twarzy.
Drodzy nieschematyczni i niestereotypowi turyści! Dzisiaj opowiemy Wam co nieco o Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.
Niezbędne informacje
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza mieści się w Willi Koliba, będącej pierwszym budynkiem w stylu zakopiańskim w Zakopanem, zaprojektowanym przez polskiego malarza, architekta i pisarza Stanisława Witkiewicza.
Warto także wspomnieć, że owo muzeum jest jedną z fili Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego.
Jak powstała Willa Koliba?
W drugiej połowie XIX wieku w Zakopanem zaczęła panoszyć się obca architektura w stylu szwajcarskim oraz tyrolskim. Witkiewicz uświadomił sobie wtedy, że należałoby coś z tym fantem zrobić, aby tradycyjne górskie motywy charakterystyczne dla tego regionu, nie zostały pożarte przez zagraniczne wpływy kulturowe.
Idealnie biegło się to w czasie z chęcią wybudowania domu w Zakopanem przez ukraińskiego kolekcjonera. Choć początkowo miała być to zwykła góralska chałupa, to Witkiewiczowi udało się namówić Zygmunta Gnatowskiego, aby postawił willę w stylu zakopiańskim.
Kolibę wybudowano na przełomie roku 1982 i 1983. W jej wnętrzu znajdowały się stylowe meble i sprzęty, specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, czy też karnisze lub zasłony.
Śmierć Ziemianina z Jakimówki i kolejni właściciele Koliby
Warto wspomnieć o tym, że Koliba z przeszłości wyglądała inaczej, niż ta w wersji teraźniejszej. W 1901 roku Gnatowski dobudował bowiem od strony zachodniej skrzydło, które znacząco zmieniło bryłę budynku. Pięć lat później właściciel Koliby niestety zmarł, nie pozostawiając żadnych spadkobierców. Burzliwa historia Koliby doprowadziła do tego, że dopiero w 1993 roku otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W pięciu pokojach najstarszej części willi urządzono jadalnię, salon i sypialnię oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego.
Etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego, która po jego śmierci znalazła się w Muzeum Tatrzańskim wróciła natomiast na swoje miejsce do izby góralskiej w Kolibie.