Temat: atrakcje zakopane

Spacer po dolinie Roztoki

Spacer po Dolinie Roztoki

Tatrzański, surowy krajobraz zachwyca turystów od wielu lat. Szczególną popularnością cieszą się doliny, które pozwalają niemal wszystkim na bezpieczną wędrówkę. Mnóstwo osób jako główną atrakcję takich wycieczek wskazuje wodospady. Jeśli jesteście pasjonatami tego rodzaju atrakcji, to na pewno spodoba Wam się malownicza Dolina Roztoki, która jest nie tylko świetnym pomysłem na krótką wyprawę, ale także świetną bazą wypadową na okoliczne góry.

Trasa

Dolina roztoki szczyt

Dolina Roztoki to przedłużenie Doliny Pięciu Stawów. Całość trasy rozciągnięta jest pomiędzy dwoma największymi i najpiękniejszymi wodospadami w Polsce: Wodogrzmotami Mickiewicza i Siklawą. Całość trasy ma zaledwie 4,5 kilometra, wiec na pewno każdy będzie ją w stanie pokonać. Jeśli więc wynajmujemy apartament w Zakopanem, to na pewno jesteśmy w stanie wygospodarować nieco czasu, by odwiedzić tę jedną z popularniejszych dolin tatrzańskich. Na pewno jest to świetny pomysł na rodzinną wyprawę.

dolina roztoki

Pasjonaci przyrody mogą tu obserwować jak roślinność zmienia się wraz ze zmianą wysokości. Najpierw obserwujemy lasy świerkowe, następnie bory, a najwyżej limbę i modrzew. Spacerując dnem doliny natkniemy się na kosodrzewinę i jarzębinę. Na szacunek zasługuje na pewno fakt, że większość drzew ma kilkaset lat – niektóre przekraczają nawet 400. Również fauna jest w tym miejscu niezwykle interesująca, ponieważ zobaczyć można tu takie gatunki chronione jak jelenie, kozice czy niedźwiedzie. Nie wolno ich jednak dokarmiać, ponieważ może być to niebezpieczne.

Który szlak wybrać?

Dolina Roztoki szlak

Do wyboru mamy szlak zielony i czarny. Ten pierwszy jest znacznie prostszy i prowadzi bardzo szeroką drogą. Jego średni czas to półtorej godziny. Szlak zaczyna się przy Końskim Żlebie. Czarny jest natomiast znacznie trudniejszy i na pewno nie jest polecany osobom z mniejszą kondycją. Zaczyna się on za Niżą Kopą. Jesteśmy w stanie go ukończyć w ciągu 40 minut i dotrzeć do schroniska w Dolinie Roztoki.

Schronisko w Dolinie Roztoki

Warto rozważyć zatrzymanie się choć na chwilę w Schronisku Roztoka. Znajduje się ono w pobliżu Wodogrzmotów Mickiewicza. Wiele osób wybiera je jako punkt początkowy wyprawy na Rysy czy po prostu Morskie Oko. Można również stąd wyruszyć w kierunku Doliny Pięciu Stawów. Schronisko nosi bardzo adekwatne imię Wincentego Pola, żyjącego w XIX wieku geografa i poety. Aby trafić do schroniska należy wyruszyć zielonym szlakiem od Wodogrzmotów Mickiewicza. Na miejsce dotrzemy już po 25 minutach.

Zaleca się, by wybrać to schronisko, jeśli mamy ochotę zwiedzić ten fragment Tatr.Na pewno flora i fauna nas nie zawiodą. Obejrzenie na żywo wodospadów, zagrożonych gatunków zwierząt czy trzystuletnich drzew na pewno stanie się wspomnieniem, które na długo zapadnie w naszej pamięci.

zakopane góry muzeum atrakcje w zakopanem

Historia Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że muzea niekoniecznie są ulubionych punktem w wakacyjnym planie wszystkich urlopowiczów. Po męczącym roku ciężkiej pracy każdy z nas woli raczej po prostu się odmóżdżyć, oddać rozrywkom wszelakim lub zażyć odrobiny aktywności fizycznej w postaci pozwalających spalić zbędne kilogramy wędrówek po górach.
Czasami warto może jednak wyłamać się z powszechnego schematu, nie ulegać stereotypowi klasycznego urlopowicza i zainteresować się nieco historią oraz kulturą danego regionu. Bez wątpienia nas to nie zuboży, lecz ubogaci. Co więcej, po powrocie z Zakopanego będziemy mogli uraczyć przyjaciół fascynującymi opowieściami „o tym czego to nie widzieliśmy”, zamiast kolejny raz narzekać na to, że z powodu nadmiernego opalania zaczęła nam schodzić skóra z twarzy.

Drodzy nieschematyczni i niestereotypowi turyści! Dzisiaj opowiemy Wam co nieco o Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

 

Niezbędne informacje

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza mieści się w Willi Koliba, będącej pierwszym budynkiem w stylu zakopiańskim w Zakopanem, zaprojektowanym przez polskiego malarza, architekta i pisarza Stanisława Witkiewicza.
Warto także wspomnieć, że owo muzeum jest jedną z fili Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego.

 

Jak powstała Willa Koliba?

W drugiej połowie XIX wieku w Zakopanem zaczęła panoszyć się obca architektura w stylu szwajcarskim oraz tyrolskim. Witkiewicz uświadomił sobie wtedy, że należałoby coś z tym fantem zrobić, aby tradycyjne górskie motywy charakterystyczne dla tego regionu, nie zostały pożarte przez zagraniczne wpływy kulturowe.
Idealnie biegło się to w czasie z chęcią wybudowania domu w Zakopanem przez ukraińskiego kolekcjonera. Choć początkowo miała być to zwykła góralska chałupa, to Witkiewiczowi udało się namówić Zygmunta Gnatowskiego, aby postawił willę w stylu zakopiańskim.

Kolibę wybudowano na przełomie roku 1982 i 1983. W jej wnętrzu znajdowały się stylowe meble i sprzęty, specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, czy też karnisze lub zasłony.

 

Śmierć Ziemianina z Jakimówki i kolejni właściciele Koliby

Warto wspomnieć o tym, że Koliba z przeszłości wyglądała inaczej, niż ta w wersji teraźniejszej. W 1901 roku Gnatowski dobudował bowiem od strony zachodniej skrzydło, które znacząco zmieniło bryłę budynku. Pięć lat później właściciel Koliby niestety zmarł, nie pozostawiając żadnych spadkobierców. Burzliwa historia Koliby doprowadziła do tego, że dopiero w 1993 roku otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W pięciu pokojach najstarszej części willi urządzono jadalnię, salon i sypialnię oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego.

Etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego, która po jego śmierci znalazła się w Muzeum Tatrzańskim wróciła natomiast na swoje miejsce do izby góralskiej w Kolibie.