Giewont, czyli śpiący rycerz


Giewont 1

Giewont, czyli śpiący rycerz

Jednym z bardziej charakterystycznych symboli Zakopanego jest Giewont, który widać niemal z każdej dzielnicy zimowej stolicy Zakopanego. Już na początku zeszłego wieku pojawił się tu ogromny krzyż, do którego pielgrzymują ludzie z całej Polski. Należy jednak pamiętać o tym, że góra ta jest nie tylko piękna, ale również bardzo niebezpieczne. Dowiedzcie się, jakie szlaki wybrać, by dostać się na szczyt, a także poznajcie legendę o śpiącym rycerzu.

Giewont jest jednym z najwyższych szczytów polskich Tatr i składa się z trzech masywów: Wielkiego Giewontu, który przypomina głowę rycerza; Małego Giewontu i Długiego Giewontu, który uznaje się za korpus śpiącego rycerza. Całość grani ma prawie trzy kilometry i można z niej obserwować nie tylko panoramę tatrzańską, lecz również beskidzką. Pomiędzy kolejnymi masywami znajdują się malownicze przełęcze, na których jedna koniecznie trzeba uważać, ponieważ znajdują się na nich wąskie ścieżki, z których bardzo łatwo można spaść. Warto również zauważyć, że Giewont znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Górę otaczają doliny: Bystra, Małej Łąki, Kondratowa oraz Strążyska. Wynajmując apartament w Zakopanem, powinniśmy spróbować zdobyć ten legendarny szczyt.

W 1901 roku postawiono tu 15. metrowy krzyż, który miał umiał upamiętnić rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa. Niestety jest to bardzo niebezpieczne miejsce, ponieważ obiekt wykonany jest z metalu, co powoduje ściąganie piorunów. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i co roku możemy słyszeć o zgonach pielgrzymów, którzy zostali porażeni w czasie wyładowań atmosferycznych. Z tego powodu należy należy zwrócić szczególną uwagę na prognozę pogody, by nie ryzykować niepotrzebnie swojego życia.

krzyż na szczycie Giewontu

Trasy do wyboru

Na szczyt prowadzą trzy szlaki, które nie różnią się zbytnio skalą trudności ani czasem marszu, więc przy wyborze możemy się kierować przede wszystkim względami krajoznawczymi. Pierwsza trasa zaczyna się od strony Kasprowego Wierchu. Pierwszy przystanek możemy zrobić sobie w schronisku na Hali Kondratowej, by nabrać siły do dalszej wędrówki przez Kondracką Przełęcz na szczyt.

Jednym z popularniejszych szlaków jest ten szlak żółty, który prowadzi przez Dolinę Małej Łąki. Korzystając z tej trasy również trafiamy na Kondracką Przełęcz, skąd czeka nasz już tylko 30 minut wędrówka.

Pod uwagę warto również wziąć szlak czerwony Doliną Strążycka. Wzdłuż tej trasy płynie rwący i malowniczy Strążyski Potok. Należy jednak pamiętać, że początek podejścia jest dosyć stromy i usypany kamieniami. Naszą uwagę zwróci na pewno wodospad na Strążyskim.

giewont-tatry

Legenda

Giewont, był rycerzem, który miał sześciu braci i sześć sióstr. Jako najsilniejszy z rodzeństwa postanowił zostać rycerzem i chronić całą rodzinę. Jedna z jego sióstr, Osobista, spodobała się królowi Mrozowi. Giewont jednak nie pozwolił na to, co wywołało złość króla. Mróz postanowił się zemścić i uknuł intrygę, która oparta były na uwiedzeniu Giewonta przez Zimę. Kiedy kobieta zrobił na nim wrażenie, król zamroził ziemię pod rycerzem, a ten runął w dół i zapadł w kamienny sen.

giewont