Cmentarz na Pęksowym Brzyzku


Cmentarz na Pęksowym Brzyzku 3

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Jeśli interesuje nas historia kultura Zakopanego, to nie możemy pominąć w czasie urlopu w Zakopanem odwiedzenia cmentarza na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowani są znani twórcy, osoby zasłużone dla Zakopanego, a także ratownicy górscy. Zaraz obok znajduje się Stary Kościół – Matki Bożej Częstochowskiej, który również powinniśmy odwiedzić. Wyruszmy więc w tę podróż.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Lokalizacja

Jeśli wynajęliśmy apartament w okolicach centrum Zakopanego, to będziemy mogli z łatwością wybrać się w podróż do przeszłości. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku znajduje się przy najstarszej ulicy w Zakopanem, czyli na Kościelskiej. W przeszłości to właśnie w tych okolicach toczyło się życie miasta. Tu budowano pierwsze sklepy, targowiska i karczmy Na tej ulicy znajduje się wiele zabytkowych budynków, na które warto zwrócić uwagę, zmierzając do celu. W trakcie spaceru w tym kierunku usłyszymy potok Cicha Woda. Kościół wraz z cmentarzem znajdziemy na skrzyżowaniu z ulicą Kasprusie. Zaraz obok zobaczymy również kapliczkę Gąsieniców. Wszystkie obiekty znajdują się na liście Szlaku Architektury Drewnianej i doceniane są przez turystów z całego kraju.

cmentarz-na-peksowym-brzyzku-3

Stary Kościół – Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

Zacznijmy jednak od Starego Kościoła, który wchodzi w skład całego kompleksu. Kościół został zbudowany w 1847 roku, a po kilku rozbudowano go i postawiono wierzę. Budynek wykonany jest z drewna modrzewiowego, a dach pokryto gontem, co jest typowe dla tego typu architektury. Na szczęście nikt nie zamienił gontu na blachę, co jest, niestety, dość powszechną praktyką w innych częściach kraju. Na ołtarzu zobaczymy oczywiście Matkę Boską Częstochowską, a na ścianach ludowe malowidła.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku 3

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz założono rok po wybudowaniu Kościoła. Całość otoczona jest kamiennym murem. Brzyzek oznacza urwisko nad nad potokiem, natomiast nazwa Pęksowy pochodzi od fundatora ziemi. Na cmentarzu możemy jednak znaleźć najstarszy obiekty sakralny w Zakopanem. W 1810 powstała tu kapliczka Reginy i Pawła Gąsieniców obecnie pod wezwaniem św. A. Świerada i św. Benedykta. Jak już wspomniano, wyżej, chowano zasłużone osoby dla miasta i regionu. Odnaleźć tu możemy takie znakomitości jak: Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Władysław Hasior. Warto jednak zwrócić uwagę na sam charakter nagrobków, które same w sobie stanowią już dzieło sztuk, a większość z nich pochodzi z pracowni wspomnianego przed chwilą Władysława Hasiora. Wykonane są one w drewnie lub metalu i większość z nich posiada tradycyjne motywy podhalański wyrzeźbione, wyryte lub też namalowane na szkle. Ludzie, którzy są tu pochowani kształtowali Zakopane na przestrzeni wielu lat. Bez nich historia wyglądałaby zupełnie inaczej. Warto więc spędzić tu parę chwil.