Najsłynniejsze galerie w Zakopanem


zakopane muzeum

Najsłynniejsze galerie w Zakopanem

Przyznam szczerze, że ze sztuką jest mi zwyczajnie nie po drodze. Nigdy nie rozumiałam tego szału na zwiedzanie koszmarnie nudnych dla mnie galerii, podczas szkolnych wycieczek. Książki? Filmy? Seriale? Muzyka? Czemu nie. Tylko broń boże obrazy wiszące na ścianach!

Z wiekiem dzięki znajomym zainteresowanym rysunkiem, nauczyłam się doceniać przeróżne wytwory artystyczne i spoglądać na nie z nieco szerszej perspektywy. Teraz wstąpienie do muzeum, nie jawi mi się już jako wymyślna średniowieczna tortura, a co więcej jestem w stanie potraktować to jako wspaniałą rozrywkę.

Wierzę że i Wy się ze mną zgodzicie i podczas waszych wakacji w Zakopanem, zechcecie wstąpić do okolicznych galerii, oszałamiających swoją bogatą zawartością. Zamiast więc wygrzewać się w wygodnym apartamencie w, ubierzcie się porządnie i wyruszcie w wyjątkową podróż, która zapewni Wam mnóstwo strawy duchowej.

Przystanek pierwszy: Galeria Sztuki Współczesnej

W 1993 roku Galeria Sztuki Współczesnej, została założona przez plastyczkę Magdalenę Kraszewską, będącą wnuczką właściciela willi w stylu zakopiańskim przy ulicy Witkiewicza 19.

Poza dziełami współczesnych artystów, możemy tu zobaczyć także autentyczne wnętrza z końca XIX i XX wieku, sprzęty domowe w stylu zakopiańskim oraz meble zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza i Wojciecha Brzegę.

Przystanek drugi: Galeria Ryszarda Orskiego

Tym którzy nie wiedzą, kim jest ten pan, postaram się krótko nakreślić jego biografię. Ryszard Orski to polski rzeźbiarz, który w latach 1963-1968 pracował w Studiu Artystycznym Emila Greco (o tym ostatnim niestety ciężko było mi znaleźć jakiekolwiek informacje).

Orski brał udział w wystawach na Salonach Marcowych w Chicago, gdzie udało mu się zdobyć nagrody – pierwszą, drugą i dwukrotnie trzecią.

W swojej zakopiańskiej galerii autorskiej zgromadził wszystkie swoje dzieła (zarówno w formie oryginałów jak i replik).

Przystanek trzeci: Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego

Miejska Galeria Sztuki to miejsce, w którym możecie obejrzeć profesjonalną plastykę polską w kraju oraz za granicą. Często organizowane są tu spotkania autorskie, pokazy filmów o sztuce, czy też wieczory poezji.

Wiecie, że pierwsza wystawa odbyła się tu w roku 1911? Fascynujące, nieprawdaż?

Przystanek czwarty: Galeria Antoniego Rząsy

Rząsa w latach 60 XX wieku był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich rzeźbiarzy.

Główną tematyką jego prac było męczeństwo Chrystusa oraz człowieka. Wiecie, że wypracował nawet własną technikę rzeźbienia, polegającą na pokrywaniu drewna naturalnymi farbami własnej produkcji, co nadawało jego pracom specyficzną i wielobarwną fakturę? Imponujące, nie ma co.

Co więcej jego prace można dziś znaleźć w zbiorach prywatnych na całym świecie m.in. w USA, czy nawet Watykanie. Jeżeli więc tylko znajdziecie chwilkę warto zajrzeć do jego Galerii, aby zobaczyć kilkadziesiąt prac jego, jak i innych twórców.